Halı temizliğinin “E” hali

Türkiye’de, belki de dünyada ilk olan bu sistem, halı yıkama sektöründe yetkili servislik politikasıyla alışkanlıklarımızı değiştirmeyi planlıyor.

Şehirleşme ve fiziksel imkânsızlıklar gibi nedenlerden dolayı kimse artık kendi halısını kendisi yıkamıyor. Son yıllarda artan halı yıkama fabrikaları evden eve sunduğu hizmetlerle göz doldururken “halılarımız temiz yıkandı mı” düşüncesi akıllarda soru işareti olarak kalıyor. Ancak halı temizliğine ile ilgili ortaya konulan yeni bir sistem, halı yıkama ile ilgili tüm ezberleri bozmaya geliyor.

Firmanızın faaliyetleri hakkında neler söylemek istersiniz? Kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

1998 yılında halı satış hizmetiyle sektöre giriş yapmış, halı sektörünün tekstille alakalı oluşundan dolayı tekstil fabrikalarıyla daha önceki ustalığımla alakalı yakınlık kurdum.

Halı üzerine araştırma ve geliştirme çalışmalarını 2000 yılından beri yapmaktayım.

2000 yılında adreste overlok hizmeti veren ve bu yeniliği Türkiye’de uygulayan ilk firmalardan biri olduk. Bununla birlikte halı yıkama alanında da hizmet vermeye başlayan firmamız kısa sürede büyüyerek 3.200 m2’ lik alan üzerine son modern teknoloji ve sistemlere sahip halı temizlik ve bakım fabrikası kurmuş olduk. 20 yıla yakın olan tecrübe ve deneyimimiz, operasyon ve AR-GE’ deki kalitemiz bizi ülke çapında bu alandaki problemlerin tespitine ve standartların oluşturulması gerekliliğine sevk etmesi üzerine

E-HalıServisi projesi fikrini doğurdu. Milli ve yerli olan projemizin 2007 yılından beri gerçekleştirilmesine yönelik yaptığımız araştırma ve çalışmalar üzerinde, ülkemizdeki halı üreticileri ile fikir alışverişi yaparak başlattığımız akademik çalışmalara 3 yıl önce başlayarak ciddi bir şekilde devam etmektedir.

Halı güzellik reçeteleri yolda!

Halı sektörüne sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Halı sektörünün üretim, üretim sonrası pazarlama ve tüketim aşamalarında tespit ettiğimiz her dereceden zorluk seviyesindeki sorunlarına çözüm olmak adına Türkiye çapında 81 il merkezinde ve ilçelerinde 2018 yılında planladığımız 350 yetkili servisimiz ile aynı kalite ve standartlarda hizmet vereceğiz.

Halı üretiminde kullanılan 100’e yakın iplik çeşitlerinde, oluşan 200’den fazla leke ve problemlere yönelik Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda Türkiye’nin önde gelen ciddi üretici markalarına özel temizlik ve bakım-onarım reçetelerini hazırladık. Kullanılan halı şampuanları ve leke çözücüler gibi ürünleri bir “standartla” sektöre kazandırıp müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı misyon ediniyoruz. Edirne’den Kars’a kadar bütün yetkili servisliklerimiz aynı “prosesle” hizmet vermektedir.

Halı yenilemeye “akademik çözüm”

Sektöre ne tür yenilikler sunuyorsunuz? Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de 1500 m2 alanda ilk olan E-Halıservisi Akademimiz ve içindeki Ar-Ge çalışmalarımızı tekstil ve kimya laboratuvarlarımızda gerçekleştirdiğimiz akademik eğitimimizle Türkiye’de 81 ildeki 350 yetkili servisliklerimize vereceğimiz standart eğitimlerle sektöre Ar-Ge ve inovasyon kattığımızı ve daha işin başındayken üretici, satıcı ve kullanıcı problemlerini %90 çözdüğümüzü düşünüyoruz. E-Halıservisi olarak problem ve gereksinimleri belirleyerek, halının ilk günkü orijinalliğinin, halı ve tüketicinin sağlığının korunmasına, üreticinin müşterisine kaliteli hizmet vermesine yönelik verilecek hizmet, işletme alanı, makine-ekipman, araç-gereç, temizlik reçeteleri, temizlik-bakım ve onarımına yönelik tüm standartlarımızı oluşturduk.

Halı temizliğinde kullandığınız teknoloji ve ayrıcalıklarınızdan bahseder misiniz?

Türkiye’nin en büyük halı yıkama makinası gibi en yeni teknolojileri makine parkurlarına ekleyen firmamız, sürekli gelişimi ve yenilenmeyi ilke edinerek sektörde emin adımlarla ilerlemektedir. E-Halı servislikleri son sistem makine, en iyi ekolojik temizlik ürünleri, özel ekipman donanımı, özel yazılım garanti takip portalı, alan standartları, uygulama standartları, servis standartları ile eğitimli, kurumsal bir yapı ile hizmet vermektedir.

Trendlerinizi belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

İlk olarak sosyal sorumluluk projesi ile insan sağlığını ön planda tutuyoruz. Daha sonra Türkiye’nin her bölgesinde standart bir kalite oluşturarak, kayıt altına aldığımız bu projenin ülkemize katma değer oluşturmasına çabalıyoruz. Ayrıca dünyada ilk olması sebebiyle, ülkemize prestij katacağına inanarak bu yolda ilerliyoruz.

Satış pazarlama ve bayilik yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Sistem, ülkemizdeki illerde nüfuza endeksli ve mevcut bayilerimizin üretim entegrasyonlarını göz önünde bulundurarak bayii sayımızı oluşturmaktadır. Sisteme dâhil olacak yetkili servisliklerimizin(bayilerimizin) öncelikle bakış açılarının kurumsal bir yapıya uygun olup olmadığını bizzat inceleyerek karar vermekteyiz.

Yeni bayilik verirken kriterleriniz nelerdir? Bayilerinize özel düzenlediğiniz etkinlikleriniz var mı? Varsa nelerdir?

Mevcut bölgelerdeki servislerimizin yetersiz kaldığını düşündüğümüz zaman yeni bayi oluşumunu gerçekleştiriyoruz. Öncelikle her ilin kendini kanıtlamış, insan ve halı sağlığını ön planda tutmuş tesisler olmalarına dikkat ediyoruz

E-Halıservisi hangi noktalarda rakiplerinden ayrılıyor?

Tüm seçkin markalara hizmet imkânı, yüksek sayıda müşteri potansiyeli, müşteri sürekliliği, refere edilmek, müşterinin direk üye iş yerine yönlendirilmesi, reklam dönüşleri ile bilinirlik, son kullanıcı için çözümler ve periyodik raporlamalar, ürün geliştirme desteği, kış aylarında iş yoğunluğu, doğru ürün ve doğru yöntem uygulama desteği, eğitim, daha fazla ve daha hızlı hizmet verebilme, diğer temizlik işlemlerini de uygulama, (cami, otel, hastane vb. gibi) makine desteği, ürün desteği, ücretsiz ekspertiz raporu, rekabet avantajı, lokasyonunda liderlik konularında E-Halıservisi rakiplerinden ayrılıyor.

2018 Hedefleriniz, proje ve yatırımlarınız nelerdir?

E-Halıservisi olarak, sistemimizin akademisini, yazılımı ve sistemsel olarak da kullanım şartlarını ve bayilik yapılanmamızı 2017 yılında gayet olumlu sonlandırdık. 2018 yılına bu yapılanmanın da kullanımı ve bayilerimizin sisteme olan adaptasyonu için tüm bilişim ve yapılanma olarak yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Sektörün yaşamış olduğu sıkıntılar nelerdir? Bu paralelde çözüm önerileriniz nedir?

Günümüze kadar sektörde oluşturulamayan garanti/ yetkili servislik ağının olmaması ve mevcut temizlik ürünleri ile uygulamalarının eksikliği sektörde büyük bir boşluk oluşturmaktaydı. Boya salma, çıkmayan lekeler, saçak bozulması, overlok hasarı, matlaşma, sararma gibi karşılaşılan halı sorunlarında bilgili ve güvenilir adreste standartlarına uygun, halıya ve çevreye zarar vermeden temizleyerek doğru şekilde tesliminin sağlanması amacıyla ortaya çıkmıştır. E-Halıservisi tüm marka ve markasız, garanti kapsamında veya kapsam dışı halıların temizliğinde, bakım ve onarımında, ülke çapında hizmet verebilecek seviyededir. Sisteme dahil olan temizlik firmalarının en kapsamlı şekilde bilgilenmelerini, gelişmelerini ve uygun yatırımlara yönelmelerini desteklemek için ekibimizi kuruyor ve sektörün standartlarını oluşturuyoruz.

Dünyadaki Pazar payımızı daha üst sıralara taşımak için sektör oyuncularına ne görev düşüyor?

Öncelikle ülkemizde gerçekleştirdiğimiz projemizin ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağını düşünürken halı üreticilerinin daha çok ticari bir pazarlama yaparak dünya pazarında daha sorunsuz bir şekilde ve rekabetçi bir yapı ile ciddi bir satıcı haline gelmesinde rol oynuyoruz. Dünya pazarında halı yıkama sektöründeki ekip ve ekipmanlarında Türkiye şuan ciddi bir paya sahiptir. Bu ekip ve ekipmanların %70’inde Bursa sanayi şehri olarak ön plandadır. E-Halıservisi projesiyle Bursa ilimizin bu avantajından dolayı Dünya pazarına özellikle ülkemize katma değerler katmasında görev alıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Kendini, kariyerini ve işini geliştirmek, halı dünyasının geleceğinde yer almak isteyen tüm çalışan ve bayilere, ihtiyaç duydukları her konuda gelişim sağlıyoruz. E-Halıservisi Akademi yurt içi ve yurt dışı üniversiteler, iş okulları, iletişim ve gelişim profesyonelleri ile iş birlikleri en önemlisi iş eğitmenlerinin desteğiyle eşsiz bir eğitim deneyim sunuyor. Biz E-Halıservisi olarak; insan sağlığını ön planda tutuyoruz. Aynı zamanda halı sağlığını ön planda tutarak ülkemize ciddi bir katma değer oluşturan halı üreticileri ile beraber ciddi bir proje olduğumuz inancıyla ilk yılımızda halkımıza ve üreticimize kendimizi ispat edeceğimize dair inancımız da sonsuzdur. Aynı zamanda teknolojinin tüm alanlarından faydalanarak oluşturulan online eğitim platformuna da sahip olan halının akademisi E-Halıservisi akademi, sınırları kaldırarak yaşam boyu eğitimi destekliyor.