Elazığ El Dokuma Halısı ABD’de

Harput Yolu üzerinde bulunan ve Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı çalışan halı atölyesinde ücret karşılığı çalışan 15 kişi, Anadolu’nun temsili motifleri halıya dokuyor. Anadolu’ya özgü halılar, yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi görüyor. Metrekaresi bin liraya alıcı bulan el dokuma halılar, ABD ve Almanya’nın da aralarında olduğu çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. Halı atölyesinde usta öğreticilik yapan İsmail Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 metrekarelik bir halının, dokuyan kişiye bağlı olarak, 4–8 ay arasında bitirildiğini söyledi. Her tezgâhta birer usta ile çırağın çalıştığını aktaran Düzgün, ustanın günlük 30, çırağın ise 15 sıra dokuyabildiğini kaydetti. Halının bir metrekaresinde bin 100 telin ve 36 bin düğümün bulunduğunu belirten Düzgün, ”1961’den bu yana burada Hereke kalitesinde, dünyanın en ince yün halıları kök boya ile hazırlanan yünlerle dokunuyor” dedi.

‘Ücretler İlmek Üzerinden Alınıyor’
İsmail Düzgün, atölyede çalışan kişilerin ücretlerini ilmek üzerinden aldığını, bin ilmeğin 1 lira 70 kuruş olduğunu açıkladı. Halı dokumanın aşamalarına değinen Düzgün, ilk önce desenin belirlendiğini, sonra saçak tellerinin çözüldüğünü ve dokuma aşamasına geçildiğini anlattı. Dokuma sonrası halının yıkandığını, traş edildiğini ve saçaklarının örüldüğünü söyleyen Düzgün, ”Burada dokunan halılarımızın desenleri genelde Lalezar, Yedi Dağın Çiçeği, Viyana modeli, Elazığ’a özgü Altı Zincir, Kafkas gibi modeller” diye konuştu.

Hakkında haligazetesi 32 Artikel
Halı Gazetesi, Halı Mağazaları, Halı üreticileri, dekorasyon ürünleri, iç mimarlık ofisleri sahibi iş adamlarına ücretsiz olarak dağıtımı yapılan ve sektörel gelişmelerden haberdar eden aylık bir yayındır.