Halı Temizliğinde Faydalı Bilgiler

Halı Temizliği

Halı temizliği konusunda birçok yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden bazıları uzmanlarca önerilmiş, bazıları ise alışılagelmiş bilgiler içerir. Örneğin halıdaki yemek lekelerini traş köpüğü ile çıkarabileceğiniz, lekenin üzerine sıkılan köpüğü 15 dakika leke üzerinde bekletmenizin yeterli olacağı söylenir. Sirke ve su karışımından oluşan sıvıyla yapılacak durulama işleminin ardından lekeden eser kalmayacağı yönünde pratik çözüm önerileri sunulur

Halı Temizliği Hakkında Öneriler

Halının daha uzun süre güzelliğini ve dayanıklılığını koruması için aşağıdaki önerilere uyulması çok önemlidir.

1. Ağır eşyaların altında kalan hav ipliklerinin ezilmesi durumunda bu bölgedeki hav iplikleri tercihen önce fırçalanmalı daha sonrada dövme işlemi yapan elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

2. Halı üzerine biriken tozların hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için elektrik süpürgesi ile belli aralıklarla süpürerek bakım yapılmalıdır.

3. Süpürme işlemi elektrik süpürgesi ile halının hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır.

4. Halı temizlenirken fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.

5. Halı kesinlikle yıkanmamalıdır, şampuan ile temizlendikten sonra su ile silinmeli ve acilen kurutulmalıdır.

6. Halı üzerine dökülen leke yapıcı bir madde anında ve doğru müdahale edilmesi durumunda giderilebilir.

7. Oluşan leke öncelikle elektrik süpürgesinin yüksek kademesinde emilmeli daha sonra az miktarda su ve halı şampuanı ile süpürme yönünde yapılacak hareketlerle temizlenmeli, temizleme işleminden sonra kalan nem elektrik süpürgesi ile veya nem giderici bir bez ile tamponlanarak alınmalıdır.